Czym są i jak działają promieniowe wentylatory transportowe?

Udostępnij

Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego przemysłu bez wentylatorów transportowych. Są to urządzenia powszechnie wykorzystywane w wielu jego gałęziach (np. w przemyśle drzewnym, papierniczym czy tworzyw sztucznych). Służą między innymi do przenoszenia pyłów czy odpadu poprodukcyjnego (np. w postaci trocin), które powstają podczas obróbki różnorodnych materiałów, transportu opiłków metalowych, spalin, oparów spawalniczych itp.

Do czego służą wentylatory transportowe?

Promieniowe wentylatory transportowe są wykorzystywane do swobodnego transportu mieszanek powietrznych, w których znajdują się różne zanieczyszczenia (np. pyły, wióry, metalowe opiłki czy trociny). Są niezbędnym elementem przemysłowych odpylaczy filtracyjnych. Głównym zadaniem odpylaczy filtracyjnych jest oczyszczenie powietrza z cząstek ciał stałych. Aby powietrze można było skutecznie przefiltrować i wyeliminować z niego wszelkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia o różnym stopniu granulacji i koncentracji, konieczne jest odciąganie zapylonego powietrza oraz zapewnienie mu odpowiedniego podciśnienia lub nadciśnienia. Właśnie za to zadanie odpowiadają promieniowe wentylatory transportowe nazywane też odciągami przemysłowymi.

Jak są zbudowane wentylatory promieniowe transportowe?

Promieniowe wentylatory transportowe różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem oraz mocą jednostki napędowej, która bezpośrednio wpływa na ich wydajność. Większość modeli jest wyposażonych w silniki elektryczne przeznaczone do pracy w strefie zagrożenia wybuchem (zgodnie z dyrektywą ATEX). Poza tym posiadają właz inspekcyjny, połączenia wyrównawcze i miedziany pierścień zainstalowany na wlocie zanieczyszczonego powietrza a silnik jest w wykonaniu iskrobezpiecznym. Taka konstrukcja sprawia, że są one w pełni zgodne z wymogami dyrektywy ATEX. 

Kolejną cechą charakterystyczną promieniowych wentylatorów transportowych najwyższej jakości jest otwarty, dobrze wyważony i samoczyszczący wirnik. Jest on wykonany z blachy o grubości od 3 do 5 mm, dzięki czemu zapewnia bezawaryjną pracę, a jego żywotność jest znacznie dłuższa od wirników odlewanych z aluminium. Korpusy tych wentylatorów są wykonane z blachy o grubości od 2 do 5 mm.

Jak wybrać odpowiedni promieniowy wentylator transportowy?

Przy wyborze odpowiedniego promieniowego wentylatora transportowego najważniejszym parametrem, który trzeba brać pod uwagę, jest wydajność, jaka jest potrzebna dla danej instalacji oraz występujące w niej straty ciśnienia. Wyliczając te dwie wartości, trzeba pamiętać, iż prędkość transportowa w kanale musi być optymalna dla transportowanego w nim materiału, aby odciągane wraz z powietrzem cząstki zanieczyszczeń nie osadzały się na dnie rury czy kanału.