Urządzenia filtracyjne dla branży drzewnej

Jesteśmy producentem i dystrybutorem urządzeń filtracyjnych i odpylających dla branży drzewnej, meblarskiej i papierniczej. Nasze urządzenia stosowane są w zakładach stolarskich, fabrykach mebli, tartakach i innych miejscach, gdzie wskutek obróbki drewna i materiałów pochodnych powstaje dużo pyłów, trocin i innych odpadów, które trzeba odciągnąć oraz zagospodarować.

Skuteczne odpylanie służy bezpieczeństwu i higienie pracy, zmniejsza zagrożenie pożarowe, chroni ludzi i środowisko, a sam proces produkcyjny czyni sprawniejszym i bardziej efektywnym. Oferujemy rozwiązania, które zmniejszą emisję pyłu podczas takich operacji jak obróbka CNC, cięcie, formowanie, frezowanie, toczenie, szlifowanie, polerowanie i czyszczenie.

Nasze produkty sprawdzają się zarówno w większych, jak i mniejszych zakładach przemysłu drzewnego.

Odciągi do trocin i pyłów

Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań dla branży drzewnej są odciągi do trocin i pyłów charakterystycznych dla obróbki drewna, płyt MDF i podobnych materiałów. Do tej grupy produktów zaliczamy między innymi wentylatory odciągowe z oznakowaniem „Ex”, które mogą być montowane w instalacjach, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia wybuchem. Oferujemy trzy typy wentylatorów do wyciągu trocin różniące się od siebie wydajnością.

Odpylanie trocin i pyłów

Specjalizujemy się w produkcji odpylaczy przeznaczonych dla branży drzewnej i meblarskiej. Są to urządzenia służące do odpylania trocin i pyłów. Produkujemy niezawodne workowe odpylacze filtracyjne – ODP, JET, ODP-Mini i MDF. Różnią się one parametrami, konstrukcją i zastosowaniem. Odpylaczy ODP używa się na zewnątrz, a stroną roboczą worków filtracyjnych jest ich wewnętrzna strona. Funkcję systemu czyszczenia worków filtracyjnych pełnią wentylatory regeneracyjne, co jest rozwiązaniem energooszczędnym.

W odpylaczach typu JET czyszczenie worków następuje za pomocą sprężonego powietrza.

W branży drzewnej można wykorzystywać także stacjonarne odpylacze MDF, zwane też odciągami stolarskimi. Jest to niedrogie, a jednocześnie wydajne urządzenie. Dostępne jest w trzech wariantach z silnikami o zróżnicowanej mocy.

Kolejnym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb przemysłu drzewnego są cyklony odpylające – zbiorniki w kształcie stożka do mechanicznego oddzielania gazów i pyłów od powietrza. Mogą funkcjonować zarówno jako samodzielna instalacja odpylająca, jak i wstępny separator.

Inne rozwiązania dla branży drzewnej

Oferujemy nie tylko odpylacze, ale również szereg innych niezwykle praktycznych rozwiązań dla branży drzewnej. Silosy do trocin, pelletu i innej biomasy przeznaczone są do magazynowania końcowych produktów procesu odpylania, a transportery ślimakowe to integralne elementy odpylaczy.

U nas można ponadto zamówić następujące urządzenia dla branży drzewnej:

  • zawory obrotowe – czyli śluzy służące do opróżniania lub podawania materiału pomiędzy dwoma elementami danej instalacji np. spod silosu do przenośnika ślimakowego. Nasze zawory obrotowe są systemami ochronnymi ATEX izolującymi wybuchy. Śluza zabezpiecza instalację przed przedostaniem się ciśnienia wybuchu do innych części instalacji zgodnie z wytycznymi dyrektywy ATEX;
  • stoły szlifierskie – stoły przeznaczone do warsztatów stolarskich, zapewniające skuteczne odciąganie pyłów powstających podczas prac szlifierskich, polerowania czy innych robót wykańczających, które generują pył;
  • ściany lakiernicze – wychwytujące mgły i opary tworzące się w trakcie nakładania farb, klejów i lakierów;
  • systemy załadowcze do kontenerów: system dokowania i system rozgarniający – umożliwiają załadunek materiałów sypkich do kontenera, w tym również wiórów i trocin pochodzących z procesów produkcyjnych w przemyśle drzewnym.

Silosy

Silos jest końcowym elementem magazynującym trociny w kompleksowym systemie odpylania stanowisk obróbki mechanicznej drewna, przeznaczony do gromadzenia trocin suchych.

Węże odciągowe

Trociny i inne materiały sypkie to cząsteczki charakteryzujące się wysoką twardością – przy wysokich prędkościach wytwarzanych przez instalację odpylającą mogą wytwarzać niszczące tarcie. Dlatego do ich przesyłu wykorzystuje się specjalne węże odciągowe. Co warto o nich wiedzieć?

Zawory obrotowe

Zawór obrotowy FZC STD, w myśl dyrektywy ATEX, został zaprojektowany i jest wykonywany jako system ochronny. Poza funkcją przesypywania materiału, pełni również funkcję izolacji wybuchu.

Systemy rur

W zakresie swojej produkcji oferujemy elementy rurowe o przekroju kołowym i prostokątnym, które wykonane są z certyfikowanej, blachy ocynkowanej.

Odpylacze filtracyjne

Odpylacze i filtry odpylające naszej produkcji znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się kwestia zanieczyszczonego powietrza oraz gdzie występuje atmosfera potencjalnie wybuchowa i wymagany jest odpowiedni system zabezpieczeń.

Odpylacze cyklonowe

Odpylacze cyklonowe to jedna z podstawowych technologii służących do mechanicznej separacji powietrza od zanieczyszczających je pyłów. Znajdują szerokie zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Są bardzo często wykorzystywane w branży drzewnej. Są stosowane też w branży spawalniczej jako łapacze iskier.

Ściany lakiernicze

Ściany lakiernicze służą do wychwytywania oparów i mgły pochodzącej z farb, lakierów czy kleju podczas ich nakładania. Są wykorzystywane w zakładach, w których wykonuje się prace lakiernicze. Zabezpieczają one zdrowie pracowników oraz wpływają na efektywność pracy w warsztacie czy przy linii produkcyjnej.

Stoły szlifierskie

Warsztaty stolarskie często zmagają się z pyłem, powstającym podczas obróbki szlifierskiej. Wyposażenie zakładu w stoły odciągowe zapewnia czyste, wolne od zapylenia stanowiska pracy, poprawia ergonomię wykonywanych operacji obróbczych i podnosi bezpieczeństwo pracy.