Gdzie stosuje się zawory klapowe izolujące wybuch?

Udostępnij

Jednym z systemów chroniących instalacje przemysłowe przed skutkami wybuchu są zawory klapowe izolujące wybuch. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają i gdzie się je stosuje.

Po co instaluje się zawory klapowe?

Sprzedawane przez nas certyfikowane zawory klapowe są przeznaczone do izolowania wybuchu. Ściślej mówiąc, zapobiegają one rozprzestrzenianiu się wybuchu, odcinając go od pozostałych części instalacji. Zatem ciśnienie i płomień wybuchu nie docierają ani do hali produkcyjnej, ani do maszyn obróbczych, ani do pozostałych elementów instalacji, chroniąc tym samym personel oraz cały zakład. Dlatego zawory klapowe zaliczane są do systemów ochronnych ATEX wraz z zaworami obrotowymi i panelami dekompresyjnymi także dostępnymi w naszej ofercie. Te urządzenia produkowane są zgodnie z wytycznymi dyrektywy ATEX. Wykorzystuje się je do pracy z przepływem powietrza w dwóch kierunkach: ssącym bądź tłoczącym.

Gdzie instaluje się zawory klapowe i w jaki sposób działają?

Zawory klapowe izolujące wybuch montuje się na odcinkach rurowych – zarówno po brudnej, jak i po czystej stronie odpylaczy. Instalacja zaworu musi być wykonana w ściśle ustalonej odległości od chronionego zbiornika (odpylacza, silosu), aby spełniła swoje zadanie. Oferowany przez nas zawór izolujący wybuch można montować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Trzeba jednak przestrzegać należytych odległości montażowych.

Jeżeli dojdzie do wybuchu, fala uderzeniowa zamyka klapę, która się automatycznie zatrzaskuje, zapobiegając przeniesieniu wybuchu do innych części instalacji.

O czym trzeba pamiętać przy doborze i montażu zaworu klapowego?

Gdy dokonujemy wyboru zaworu klapowego oraz sposobu jego montażu musimy zwrócić uwagę między innymi na aktualność certyfikacji zaworu przeciwwybuchowego oraz to, do jakiej klasy wybuchowości ma on zastosowanie. Niezwykle istotna jest też podana w instrukcji dozwolona odległość i ilość użytych kolan na rurociągu znajdującym się pomiędzy chronionym urządzeniem a zaworem. Niezwykle istotny jest kierunek przepływu powietrza w instalacji i ustalenie kierunku potencjalnego wybuchu tak, aby zawór klapowy został prawidłowo zamontowany.