Jak dopasować filtr do rodzaju odpylanego materiału?

Udostępnij

Jakie typy odpylaczy przemysłowych wyróżniamy? Za pomocą jakich filtrów można odpylać trociny, pyły i inne poprodukcyjne odpady? Do czego służą odpylacze cyklonowe, a do czego filtry JET? Jak działają filtry wielofunkcyjne? Jak dopasować rodzaj używanego odpylacza filtracyjnego do substancji, która ma być odpylana? Wyjaśniamy te kwestie w artykule.

Filtry do trocin, pyłów i innych materiałów przemysłowych

To, jaki wybierzemy filtr, ma duże znaczenie. Jednym z głównych kryteriów wyboru konkretnego odpylacza filtracyjnego jest to, jakiego rodzaju materiały mają być poddane odpylaniu. Do odpylania trocin świetnie nadaje się oferowany przez nas odpylacz typu ODP wyposażony w rękawy filtracyjne czyli podłużne worki, do których jest wprowadzane zabrudzone powietrze. Tkanina worków o odpowiedniej gramaturze, zazwyczaj wykonana z poliestru, zatrzymuje cząstki pyły i brudu przepuszczając tylko czyste powietrze. Przy odpylaniu pyłów o właściwościach palnych i wybuchowych, worki wykonywane są z tkaniny antystatycznej aby zapobiec tworzeniu się iskier podczas pracy odpylacza.
Odpylacze serii ODP wyposażone są w energooszczędny system czyszczenia filtrów, co ma ogromne znaczenie przy obecnych wysokich cenach energii elektrycznej. Odpylacze typu ODP znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym, drzewnym, metalurgicznym meblarskim czy w zakładach zajmujących się produkcją tworzyw sztucznych. Odpowiedni dobór tkaniny filtracyjnej do danego rodzaju pyłu decyduje o skuteczność filtracji.

Do czego służą odpylacze wielofunkcyjne ODM?

Wielofunkcyjne odpylacze ODM to modułowe urządzenia o wysokiej wydajności. Przeznaczone są do odpylania odpadów poprodukcyjnych w formie drobnoziarnistych pyłów, które są wytwarzane w przemyśle drzewnym, cementowym, metalowym, spożywczym, tworzyw sztucznych czy też kredy używanej w przemyśle chemicznym. Za odciąg pyłu w urządzeniach filtracyjnych odpowiedzialne są wentylatory przemysłowe, a oczyszczaniem powietrza – filtracją – zajmują się odpowiednio dobierane wkłady filtracyjne: kasetowe lub filtry plisowane. Filtry plisowane poza zatrzymywaniem bardzo drobnych pyłów świetnie sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza z dymów spawalniczych, zajmują mało miejsca a zapewniają dużą powierzchnię tkaniny filtracyjnej.

Wyspecjalizowane odpylacze

Wiele branż wykorzystujących drewno używa stacjonarnych, przeznaczonych do wewnątrz odpylaczy MDF do oczyszczania niewielkich ilości powietrza z pyłu suchego generowanego przy obróbce drewna czy tworzyw sztucznych. Odpylacze MDF są wyposażone w worki filtracyjne, których parametry takie jak gramatura, rodzaj tkaniny, odporność chemiczna, itp. są dobierane względem potrzeb.