Jak wybrać silos do trocin?

Udostępnij

Trociny i pył to nieodłączne produkty uboczne obróbki drewna. To również poważny problem dla wielu zakładów produkcyjnych, gdyż nadmierne stężenie trocin i pyłu zwiększa zagrożenie dla zdrowia pracowników oraz ryzyko wybuchu pożaru w obiekcie. Odpowiednio wydajny system odpylania powietrza nie wystarczy do zapewnienia bezpieczeństwa – niezbędne jest również zastosowanie silosu do przechowywania tego typu odpadów. Jak wybrać taki zbiornik?

Jakie rozmiary powinien mieć silos do trocin?

Wśród najważniejszych parametrów silosów do trocin jest ich rozmiar. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wachlarz różnych modeli silosów, różniących się wymiarem oraz pojemnością użytkową wyrażaną w metrach sześciennych. Najmniejszy z naszych produktów, czyli silos FSA3 ma objętość do 50m3, największy zaś – FSC7 – aż 375m3. Od czego powinien być uzależniony wybór konkretnego modelu? Przede wszystkim od objętości wytwarzanych w danym zakładzie zanieczyszczeń – im intensywniejsza obróbka drewna, tym więcej trocin i tym samym większe zapotrzebowanie na przestrzeń do ich przechowywania. Warto również zwrócić uwagę na średnicę oraz wysokość silosów – mogą one mieć znaczenie z punktu widzenia lokalizacji oraz dostępności urządzenia. Przykładowo – jeśli wokół zakładu jest niewiele wolnego miejsca, i trzeba zmieścić inne jeszcze instalacje oraz wytyczyć drogi dojazdowe, silos FSA7 będzie lepszym wyborem, niż FSB4. Oba zbiorniki mają tę samą pojemność użytkową, jednak ten pierwszy ma mniejszą średnicę i większą wysokość.

Zbiornik zgodny z dyrektywą ATEX

ATEX to dyrektywa Unii Europejskiej, określająca jakie wymagania powinny spełniać urządzenia znajdujące się w strefie zagrożenia wybuchem. Zgodnie z nią silos do trocin powinien być wyposażony w niezbędne zabezpieczenia przeciwpożarowe:

  • suchy pion ze zraszaczami,
  • czujniki ciśnienia wewnątrz zbiornika,
  • atestowane membrany dekompresyjne.

Tylko silos spełniający wymogi ATEX daje gwarancję bezpiecznej pracy całej instalacji. Ponadto należy pamiętać o tym, że silos powinien posiadać wizjery umożliwiające kontrolę poziomu napełnienia, drabiny umożliwiające bezpieczne wejście oraz balustrady ochronne na dachu.

Jak powinien być skonstruowany silos na trociny?

Do produkcji wszystkich elementów konstrukcyjnych naszych silosów do trocin używamy wysokiej jakości stali. Płaszcz silosu wykonany jest z ocynkowanych blach konstrukcyjnych o grubości 2 mm i wzmocniony. Dach oraz lej wykonywany jest natomiast z blachy o grubości 3 mm. Zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych silosu poprzez ocynkowanie daje gwarancję, że konstrukcja nie zacznie korodować w kontakcie z powietrzem.

Zdajemy sobie sprawę, że podjęcie decyzji w kwestii zakupu silosu jest zadaniem trudnym, dlatego zachęcamy do kontaktu. Nasi doświadczeni fachowcy z pewnością pomogą wybrać rozwiązanie odpowiednie dla Państwa potrzeb oraz możliwości.