Jak zbudowane są odpylacze z serii EKO-FILTR?

Udostępnij

Solidny, wydajny i bezpieczny odpylacz to wręcz obowiązkowy element wyposażenia każdego zakładu produkcyjnego lub innego obiektu przemysłowego, w którym występuje wysokie zapylenie powietrze. W ofercie marki Filtrowent przygotowaliśmy wiele rozwiązań z tej kategorii, a jednym z nich – wyróżniającym się pod względem uniwersalności – są odpylacze z serii EKO-FILTR. Sprawdźmy, jak są one zbudowane.

Modułowa konstrukcja

Cechą charakterystyczną odpylaczy z serii EKO-FILTR jest ich modułowa konstrukcja. Podstawowym elementem budowy tego typu urządzenia jest jednostka filtracyjna, w której umieszczane są worki odpowiedzialne za wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Odpylacz może składać się z teoretycznie z dowolnej ilości podobnych jednostek – jedynym praktycznym ograniczeniem jest tutaj wymagana wydajność systemu oraz ilość dostępnego miejsca. Bardzo istotnym walorem tego typu konstrukcji jest to, że można ją rozbudowywać o kolejne moduły, uzyskując w ten sposób system o większej wydajności. To bardzo ważne, jeśli przewidują Państwo, że z czasem zapotrzebowanie na wydajność odpylania w waszym zakładzie wzrośnie. Dodanie kolejnych modułów jest tańsze, niż wymiana całego urządzenia. Moduły dostępne są w dwóch wariantach:

  • Wąskim, czyli pojedynczym, którego szerokość wynosi 1360 mm.
  • Szerokim, czyli podwójnym, którego szerokości wynosi 2720 mm.

Moduły w obu wariantach można łączyć ze sobą.

Jak zbudowane są moduły?

Każdy z modułów odpylacza składa się z szeregu elementów. Między innymi:

  • Komory z wentylatorami odciągowym.
  • Komory z systemem oczyszczania filtrów.
  • Komory filtracyjnej, w której zainstalowane są rękawy filtracyjne.
  • Komory wlotowej i rozprężnej dla zanieczyszczonego powietrza.

Konstrukcja leja

Ważnym elementem budowy odpylacza jest lej zsypowy, służący do usuwania zanieczyszczeń z filtra. W odpylaczach EKO-FILTR lej może być wykonany w trzech wersjach, umożliwiających opróżnianie filtra na inny sposób:

  • ODP/JET-K – opróżnianie w tym wariancie następuje bezpośrednio do pojemników.
  • ODP/JET-S – posiadają otwór dla celkowego zaworu obrotowego, opróżnianie odbywa się przez dodatkową śluzę.
  • ODP/JET-TSO – posiadają podajnik ślimakowy, opróżnianie również odbywa się przez śluzę.

Systemy oczyszczania filtrów

Filtry workowe wymagają regularnego czyszczenia z resztek pyłu dla zachowania pełnej przepustowości. W odpylaczach EKO-FILTR może być zastosowane jedno z trzech rozwiązań oczyszczania tkaniny:

  • MW – to mechanizm wstrząsowy, który pozwala oczyszczać filtr wyłącznie podczas przerw w pracy odpylacza.
  • WR – wykorzystany jest w nim wentylator regeneracyjny. Rozwiązanie to może być stosowane w czasie pracy odpylacza oraz po jej zakończeniu.
  • MWZ – również może być stosowane w czasie pracy urządzenia lub po zakończeniu cyklu. Rozwiązanie to stanowi połączenia mechanizmu wstrząsowego z przedmuchem wstecznym.

Zgodność z dyrektywami Atex

W niektórych zakładach przemysłowych – np. działających w obróbce drewna lub papieru – zapylenie stwarza ryzyko powstawania atmosfery wybuchowej. Jeśli stężenie pyłów w powietrzu osiągnie poziom między dolną a górną granicą wybuchowości, przypadkowy zapłon może doprowadzić do gwałtownego wybuchu i pożaru. W takich miejscach odpylacz musi być wykonany zgodnie z wymogami dyrektywy ATEX. Nasza marka specjalizuje się w produkowaniu takich rozwiązań dla przemysłu.

Potrzebujecie Państwo skutecznego systemu odpylania do swojego zakładu produkcyjnego? Skontaktujcie się z nami – nasi doradcy i projektanci pomogą dobrać rozwiązania w sam raz dla Waszych potrzeb.