Na jakich zasadach działają cyklony odpylające?

Udostępnij

Odciąg cyklonowy to urządzenie, które stosowane jest w wielu gałęziach przemysłu, służące do separacji cząstek stałych od powietrza. Działa na zasadzie wykorzystania siły odśrodkowej, która pozwala na oczyszczenie przepływającego powietrza z cząstek zanieczyszczeń. W niniejszym artykule przyjrzymy się budowie odpylacza cyklonowego, jego zasadzie działania oraz wykorzystaniu w różnych dziedzinach.

Jak wygląda działanie odpylacza cyklonowego?

Podstawą działania odpylacza cyklonowego jest siła odśrodkowa. Zanieczyszczone powietrze jest wprowadzane do odpylacza pod odpowiednim kątem, co sprawia, że zaczyna krążyć, tworząc wir powietrza. Cząstki stałe, będące cięższe od powietrza, zostają wskutek siły odśrodkowej wyrzucone na zewnątrz wirującego strumienia powietrza, obijają się o ściany cyklonu, tym samym tracą prędkość i opadają na dno cyklony, skąd są usuwane przez otwór wyjściowy. Oczyszczone powietrze wylatuje przez górny otwór wylotowy odpylacza.

Odciągi cyklonowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, gdzie zachodzi potrzeba oczyszczania powietrza z cząstek stałych. Cyklony serii FD produkcji Filtrowent mogą być stosowane jako samodzielne odpylacze lub jako wstępne separatory. Wówczas cyklon ma na celu odciągnięcie większych i cięższych zanieczyszczeń, i tak wstępnie oczyszczone powietrze trafia do filtra (workowego lub patronowego itp.) gdzie następuje oczyszczanie powietrza z pozostałych drobnych pyłów i zanieczyszczeń dzięki zastosowanej tkaninie filtracyjnej.

Cyklony znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle drzewnym, metalurgicznym, chemicznym czy spożywczym i wielu innych.

Z jakich elementów zbudowany jest odciąg cyklonowy?

Odpylacz cyklonowy składa się z trzech części: część górna z otworem wlotowym (część ślimakowa), część cylindryczna – to komora, do której wprowadzane jest zanieczyszczone powietrze oraz część dolna  – w kształcie stożka. Na dole stożka znajduje się otwór, przez który usuwane są oddzielone cząstki stałe przy użyciu zaworu celkowego – dozującego opróżnianie. Z kolei na szczycie komory umiejscowiony jest wylot powietrza oczyszczonego.