O czym należy pamiętać, podłączając obrabiarkę do samodzielnej instalacji odpylającej?

Udostępnij

W zakładach zajmujących się obróbką drewna i innych materiałów powstaje mnóstwo pyłów, trocin i wiórów szkodliwych dla zdrowia pracowników, dlatego zachodzi konieczność, by obrabiarki współpracowały z instalacjami odpylającymi. Jakiego rodzaju odpylacze instaluje się w przedsiębiorstwach, w których wykonywane są prace obróbcze? O czym trzeba pamiętać podczas wyboru odpylacza pracującego w obrębie obrabiarki?

Wydajne odpylacze do obrabiarek

Tam, gdzie używa się pił, szlifierek czy obrabiarek należy też zastosować specjalne rozwiązania odpylające. Szczególnie wtedy, gdy maszyny do obrabiania pracują wewnątrz budynków. Jednym z tych rozwiązań są stacjonarne odpylacze MDF, które pełnią też funkcje wyciągów stolarskich. Te odpylacze umożliwiają szybkie podłączenie instalacji odpylającej we wnętrzu pomieszczeń roboczych. Inwestując nieduże środki finansowe, można w ten sposób utworzyć wydajny system odpylający.

Odpylacze MDF wykorzystywane są między innymi w fabrykach mebli, zakładach stolarskich, a także w przedsiębiorstwach obrabiających tworzywa sztuczne. Dużym atutem stacjonarnych odpylaczy MDF jest możliwość ich stosowania zarówno do pojedynczych maszyn do odrabiania, jak i zespołów urządzeń.

Czym się kierować przy wyborze odpylacza?

Powinno się wybrać odpylacz dysponujący taką mocą i wydajnością, które będą przystosowane do ilości pyłu generowanego przez podłączone do niego maszyny obróbcze oraz ich parametrów. Oferujemy trzy modele odpylaczy stacjonarnych o różnej mocy i wydajności.

Wśród nich jest odpylacz MDF-1 z wydajnością wynoszącą od 1500 do 3500 m3/h oraz odciągiem (wentylatorem) z silnikiem o mocy 2,2 kW. Model MDF-2 jest mocniejszy: jego wydajność waha się pomiędzy 2500 a 5500 m3/h, natomiast umieszczony w nim wentylator odciągowy ma moc 4kW. Najmocniejszym modelem jest odpylacz MDF-3, ponieważ jego wydajność wynosi między 3500 a 8000 m3/h, a wentylator odciągowy ma moc 7,5 kW.