Budowa i działanie cyklonów do odpylania

Udostępnij

Są bardzo skutecznymi urządzeniami służącymi do oczyszczania powietrza ze szkodliwych drobin i pyłów, na przykład trocin czy opiłków metali. Cyklony do odpylania świetnie sprawdzają się w przemysłowych w zakładach produkcyjnych. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają i jak są skonstruowane.

Do czego służą cyklony?

Praca w zakładach stolarskich, fabrykach mebli czy też w przedsiębiorstwach z branży metalurgicznej i chemicznej nie byłaby możliwa bez wydajnych instalacji odpylających. Oferujemy szeroką gamę odpylaczy, a jednym z nich są cyklony. Jest to wyjątkowo proste i niewymagające znacznych nakładów finansowych rozwiązanie, które poprzez efektywne odseparowanie odpadów powstających w procesie produkcji oczyszcza powietrze i tym samym chroni pracowników przed skutkami zanieczyszczeń. W ten sposób usprawnia też procesy produkcyjne, pozwala zaoszczędzić czas oraz upraszcza gospodarkę odpadami na terenie zakładu.

Jak są zbudowane cyklony?

Znajdujące się w naszej ofercie cyklony do odpylania to stożkowate zbiorniki wyprodukowane z czarnej blachy. Cyklon składa się z trzech części. Wyróżniamy część górną z wlotem brudnego powietrza i wylotem oczyszczonego powietrza, część walcową oraz część stożkową z włazem inspekcyjnym zakończoną wylotem, przez który następuje zrzut odseparowanego materiału.

Cyklony mogą służyć zarówno jako samodzielne urządzenie odpylające, jak i element bardziej rozbudowanej instalacji, na przykład w połączeniu z odpylaczem workowym. Wówczas cyklon pełni rolę wstępnego separatora odciągającego większe frakcje odpadowe. Z niego wstępnie oczyszczone powietrze jest kierowane do filtra workowego lub patronowego. Tam następuje dalsze oczyszczanie powietrza z drobnego pyłu. Oferujemy cyklony własnej konstrukcji w różnych wymiarach i o zróżnicowanej wydajności, które sprawdzają się w wielu zakładach przemysłowych.

Z jakich etapów składa się proces odpylania w cyklonach?

W środku cyklonu wtłoczone powietrze jest wprowadzane w ruch wirowy. Dzięki temu powstała siła odśrodkowa wyrzuca cząstki zanieczyszczenia na zewnątrz strumienia powietrza, a cząsteczki odbijając się od ścian cyklonu, opadają na dół do części stożkowej. Oczyszczone powietrze ulatuje przez górny wylot cyklonu. Na tym kończy się cały proces filtrowania. Teraz wystarczy już tylko zorganizować sposób odbioru odseparowanego materiału ze zbiornika. Pomocny w tym jest zawór obrotowy zsypujący odpad, na przykład do kontenera, big bag’a czy pojemnika. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest od ilości powstającego odpadu oraz potrzeb danego zakładu.