Dlaczego spirala wewnątrz węża odciągowego powinna zostać uziemiona?

Udostępnij

Węże odciągowe to bardzo praktyczne przedmioty, które umożliwiają pozbycie się wiórów, trocin i pyłów powstałych w zakładach produkcyjnych. Jednak używając ich, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa, na przykład o uziemieniu spirali znajdującej się wewnątrz węża. Wyjaśniamy, dlaczego to jest tak ważne.

Do czego służą węże do odciągania?

Dostępne w naszej ofercie węże odciągowe PUR są stosowane w przemyśle drzewnym, stolarskim, meblowym i wszędzie tam, gdzie w wyniku różnych procesów produkcyjnych powstają trociny, wióry oraz pyły. Węże odciągowe służą również do odprowadzania mgieł olejowych czy dymów spawalniczych. Współpracują między innymi z odpylaczami dla recyklingu.

Węże dostępne są w wielu rozmiarach oraz wariantach różniących się dopuszczalną temperaturą, w jakiej mogą pracować, a także stopniem odporności. Przede wszystkim jednak odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością. Są kilkukrotnie trwalsze niż guma trudnościeralna oraz sto razy odporniejsze od węży z PCV. Węże odciągowe produkuje się z poliuretanu poliestrowego (PUR), czyli surowca odpornego na ścieranie.

Dlaczego spirale wewnątrz węża należy uziemić?

Uziemienie spirali wewnątrz węża odciągowego to nie zalecenie, lecz konieczny wymóg. Bez uziemienia mogłoby dojść nawet do zapłonu cząsteczek znajdujących się w środku, bo powstają tam ładunki statyczne. To skutek tarcia, jakie następuje z powodu transportowania zanieczyszczeń. Uziemienie odprowadza nadmiar ładunków statycznych, dzięki czemu unikamy niebezpieczeństwa związanego z zapłonem. Zarówno urządzenia odpylające, jak i wszelkie elementy wspierające ich pracę muszą być używane w sposób uważny, ponieważ od tego zależy zdrowie i bezpieczeństwo nas oraz innych pracowników.