Do czego służą urządzenia do bezpłomieniowego odciążania wybuchu?

Udostępnij

W wielu zakładach produkcyjnych, szczególnie tych, w których dochodzi do dużego zapylenia, istnieje spore ryzyko wystąpienia wybuchu mogącego przynieść katastrofalne skutki. Jednak istnieją urządzenia, których zadaniem jest ochrona przed skutkami wybuchu poprzez jego odciążenie lub izolowanie.

Przykłady urządzeń odciążających wybuch

Nasza oferta obejmuje urządzenia służące do bezpiecznego i kontrolowanego odciążenia wybuchu, są to: panele dekompresyjne, urządzenia do bezpłomieniowego odciążania wybuchu VIGIFLAM oraz deflektory eksplozyjne. Natomiast aby wybuch nie przedostał się do innych części instalacji możliwe jest jego izolowanie za pomocą następujących urządzeń stanowiących system ochronny ATEX, które znajdą Państwo w naszej ofercie: zawory zwrotne i śluzy obrotowe. Wszystkie wymienione wyżej urządzenia stosowane są w celu ochrony ludzi, a także maszyn i zakładów przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z pyłem o właściwościach wybuchowych.

Jak działają i gdzie montuje się urządzenia do bezpłomieniowego odciążenia wybuchu?

Oferowane przez nas urządzenie do bezpłomieniowego odciążania wybuchu VIGIFLAM VQ ogranicza rozprzestrzenianie się płomienia i płonących cząstek, dzięki czemu można je stosować na instalacjach odpylających znajdujących się wewnątrz budynków czy hal produkcyjnych. Mogą być także z powodzeniem montowane na zewnątrz, wówczas ich zastosowanie przyczynia się do zmniejszenia przestrzeni wymaganej na tzw. strefę bezpieczną – wyznaczonego miejsca, do którego odprowadzony będzie ewentualny wybuch. Strefa bezpieczna jest wyłączona z użytkowania, musi być odpowiednio oznakowana i niedostępna dla pracowników czy innych nieupoważnionych osób. Zastosowanie bezpłomieniowego urządzenia do odciążenia wybuchu VIGIFLAM sprawia, że tą przestrzeń będzie można wykorzystać na inne cele potrzebne w zakładzie.

Urządzenie VIGIFLAM dopasowane jest do stosowania z panelami dekompresyjnymi typu: VL, VL-R i VL-D. Jest wyposażone w drzwi ułatwiające dostęp, a dodatkowo w modelu VQ LW znajduje się okienko rewizyjne.