Gdzie znajdą zastosowanie odpylacze z serii EKO-FILTR?

Udostępnij

Działaniem na rzecz oczyszczania powietrza w zakładach produkcyjnych, zajmujemy się jako marka Filtrowent już od kilkunastu lat. W swojej ofercie posiadamy szeroki wachlarz rozwiązań, a jednym z najważniejszych wśród nich są centralne odpylacze workowe z serii EKO-FILTR. W niniejszym wpisie przedstawimy nieco szczegółów na ich temat, omówimy różnice między nimi, a przede wszystkim wyjaśnimy, gdzie mogą znaleźć swoje zastosowanie.

Charakterystyka odpylaczy EKO-FILTR – podobieństwa i różnice

Do serii EKO-FILTR zaliczamy dwa typy naszych odpylaczy: ODP oraz JET. W obu przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami o modułowej konstrukcji, które w razie potrzeby mogą być rozbudowywane o kolejne moduły – jednostki filtracyjne – w wersji wąskiej i szerokiej. To korzystne rozwiązanie, jeśli po modernizacji zakładu produkcyjnego lub zmianie profilu działalności zaistniało zapotrzebowanie na większą wydajność odpylania. Kolejnym istotnym podobieństwem jest zastosowanie podobnych modeli lejów zsypowych, służących do opróżniania filtra z zanieczyszczeń. Odpowiednio będą to modele:

  • ODP-K i JET-K – to komora brudnego powietrza z pojemnikami, do których filtry opróżniane są w sposób bezpośredni.
  • ODP-S i JET-S – komora brudnego powietrza z otworem dla celkowego zaworu obrotowego. W tym przypadku opróżnianie zachodzi przed dodatkową śluzę– celkowy zawór obrotowy.
  • ODP-TSO i JET-TSO – w tym przypadku komora brudnego powietrza posiada przenośnik ślimakowy, zakończony otworem dla celkowego zawodu obrotowego.

Różnica między oboma typami odpylaczy tkwi w mechanizmie oczyszczania tkanin filtracyjnych. W przypadku odpylaczy ODP mamy do czynienia z trzema rozwiązaniami:

  • MW – to mechanizm wstrząsowy, który może być używany wyłącznie podczas przerw w pracy odpylacza.
  • WR – ten mechanizm wykorzystuje wentylatory regeneracyjne, które mogą być uruchamiane w czasie normalnej pracy odpylacza oraz po jej zakończeniu.
  • MWZ – mechanizm wstrząsowych działa tu w parze z przedmuchem wstecznym. To rozwiązanie również może być stosowane w czasie normalnej pracy odpylacza i po jej zakończeniu.

Tymczasem w odpylaczach typu JET czyszczenie worków filtracyjnych możliwe jest dzięki systemowi pulsacyjnemu, polegającemu na  kierowaniu do worków „strzałów” sprężonego powietrza. System ten może być używany przy normalnej pracy odpylacza, jednak minimum raz dziennie – najlepiej podczas przerw w pracy urządzenia – należy wykonać czyszczenie końcowe.

Gdzie stosujemy odpylacze EKO-FILTR?

Modułowa konstrukcja oraz wysoka wydajność odpylaczy z serii EKO-FILTR czyni z nich rozwiązanie uniwersalne, odpowiednie do bardzo wielu gałęzi przemysłu. Nasi Klienci, którzy najczęściej decydują się na systemy ODP i JET to firmy zazwyczaj działające w branży:

  • Obróbki drewna
  • Produkcji mebli i innych artykułów drewnianych
  • Produkcji papieru i artykułów papierowych
  • W zakładach obróbki metalu
  • W zakładach przetwarzających tworzywa sztuczne

Oraz wielu innych. Krótko mówiąc – EKO-FILTR to odpylacze znajdujące zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje wysokie zapylenia powietrza i konieczne jest użycie skutecznych systemów filtrujących, skrojonych specjalnie do potrzeb zakładu.

Odpylacze dla środowisk zagrożonych wybuchem

Jeśli istnieje taka potrzeba, nasze odpylacze mogą być wykonane w zgodzie z wymogami dyrektywy ATEX. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy w zakładzie powstaje duża ilość łatwopalnych pyłów, które w połączeniu z powietrzem mogą tworzyć atmosferę wybuchową. Odpylacze do takich aplikacji wyposażane są we wszystkie niezbędne zabezpieczenia, których celem jest minimalizowanie ryzyka zapłonu pyłów i ochrona obiektu przed konsekwencjami potencjalnego wypadku.