Jak bezpiecznie składować duże ilości pelletu?

Udostępnij

Na skutek obróbki różnych surowców w przemyśle zachodzi czasem potrzeba, by gromadzić i przechowywać odpady oraz materiały różnego typu powstałe w wyniku tego procesu. Mogą to być na przykład wióry, trociny, ale też pellet. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie składować duże ilości pelletu.

Czym jest pellet i jak się go składuje?

Pellet to rodzaj ekologicznego surowca w postaci granulatu służącego do dostarczania energii cieplnej. Powstaje on na skutek sprasowania odpadów biologicznych, między innymi drewna. Odznacza się on wysoką wartością opałową, a jednocześnie jest mniej inwazyjny dla środowiska od węgla, dlatego właściciele kotłów na biomasę chętnie go kupują. Żeby jednak zachowywał swoje właściwości, należy go przechowywać w miejscu suchym i z dala od wilgoci. O ile indywidualni użytkownicy mogą go magazynować w domostwach w specjalnych workach, o tyle na potrzeby przemysłu wymyślono bardziej praktyczne rozwiązanie.

Do czego służą silosy?

Oferowane przez nas silosy to duże blaszane zbiorniki świetnie nadające się do gromadzenia suchych materiałów, których wilgotność nie przekracza 10-15 %. Produkujemy również silosy na pellet o różnych rozmiarach oraz pojemnościach. Największe modele silosów posiadają wzmocnione konstrukcje umożliwiające bezpieczne magazynowanie wyjątkowo dużych ilości pelletu.

Silosy do pelletu są produkowane z ocynkowanych blach konstrukcyjnych, dlatego doskonale chronią gromadzony materiał przed zamoknięciem i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Ponieważ służą do przechowywania materiałów suchych (pylących), posiadają dodatkowe zabezpieczenia ograniczające skutki wybuchu i pożaru i spełniają wytyczne dyrektyw ATEX, których celem jest ochrona ludzi przed wybuchem. Silosy są wyposażone w systemy drabin i balustrad, czujniki i wizjery wskazujące poziom napełnienia.