Jak zaplanować wydajną instalację odpylającą w zakładzie meblarskim?

Udostępnij

W trakcie procesu produkcyjnego w zakładach meblarskich powstaje wiele pyłów i trocin. Z tego powodu niezbędne jest zainstalowanie wydajnej instalacji odpylającej. Wyjaśniamy, jak to zrobić i jakich przemysłowych systemów odpylania należy użyć.

Dlaczego instalacje służące do odpylania muszą znajdować się w fabrykach mebli?

W fabrykach mebli musi być czyste powietrze. Między innymi po to, by zapewnić pracownikom bezpieczne i zdrowe warunki do pracy. Ponadto wydajny i automatyczny system odpylający jest odpowiedzialny za bieżące odciąganie trocin i pyłu z pracujących maszyn oraz stanowisk. W ten sposób zwiększa efektywność pracy, gdyż eliminuje konieczność ciągłego sprzątania oraz uciążliwego pozbywania się trocin czy zalegającego na końcu dnia pracy.

Ma też funkcję zapobiegawczą, ponieważ zapobiega odkładaniu się pyłów i trocin, które w ten sposób mogą nagle doprowadzić do pożaru. Pozwala też dbać o środowisko poprzez zmniejszanie lub eliminowanie emisji pyłów o szkodliwym charakterze do środowiska. Dlatego warto zainwestować w instalacje odpylające, gdyż mają one pozytywny wpływ na socjalny, ekonomiczny, a także ekologiczny aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jakie systemy odpylania można zamontować w zakładzie meblarskim?

W odpylaniu odpadów produkcyjnych w przemyśle meblarskim bardzo dobrze sprawdza się dostępny w naszej ofercie odpylacz ODP, który jest przeznaczony do użytku zewnętrznego. Jest to odpylacz konstrukcji modułowej. To oznacza, że w przypadku powiększenia produkcji o dodatkowe maszyny, można go łatwo rozbudować o dodatkowy moduł i tym samym zwiększyć jego wydajność.

Odpylacze ODP są wyposażone w energooszczędny system czyszczenia worków filtracyjnych, czyli tak zwane wentylatory regeneracyjne. Zmniejszają one koszty ich użytkowania w porównaniu z odpylaczami wyposażonymi w system czyszczenia sprężonym powietrzem. Jest to duża zaleta przy obecnie obowiązujących wysokich kosztach energii. Ponadto odpylacze ODP mogą być opróżniane na kilka sposobów, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa: do kontenerów, kubłów, big bag’ów, silosu czy innego miejsca składowania.

Popularne w zakładach meblarskich są także odpylacze ODM. To urządzenia przeznaczone do drobnych pyłów, takich jakie powstają na przykład w wyniku szlifowania. Mają one mniejsze rozmiary niż inne odpylacze, a ich wydajność waha się pomiędzy 3500 m3/h do ponad 58 000 m3/h, w zależności od konkretnego modelu. Odpylacze ODM są wyposażone we wkłady filtracyjne: plisowane (tzw. patrony) lub kasetowe, które dzięki swojej budowie zapewniają dużą powierzchnię filtracyjną, nie zajmując przy tym wiele miejsca.

Inne wydajne systemy odpylające dla przemysłu meblarskiego

Bardzo skuteczne i wydajne w realizacji takich zadań są oferowane przez nas odpylacze cyklonowe do trocin i innych odpadów. Są to blaszane zbiorniki w kształcie stożka. Działają one w ten sposób, że wewnątrz cyklonu, zassane brudne powietrze jest wprowadzone w ruch wirowy i z pomocą siły odśrodkowej trociny, wióry oraz inne zanieczyszczenia są odseparowywane. Następnie spadają w dół do wybranego pojemnika.

Cyklony mogą być także użyte jako wstępny separator, mający za zadanie odpylić większe frakcje. W tym celu powietrze odebrane z cyklonu, zamiast zostać wyrzucone, jest poddane dalszej filtracji przez odpylacz workowy (ODP) bądź kasetowy (ODM). Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie mniejszych strat ciepła, jeśli powietrze zaciągane z hali produkcyjnej po oczyszczeniu wprowadzane jest z powrotem na halę produkcyjną.

W przemyśle produkującym meble stosuje się też wyciągi stolarskie, nazywane także odpylaczami MDF. Z ich pomocą można stworzyć bardzo wydajną instalację odpylającą w niedużych zakładach. Są to odpylacze przeznaczone do pracy wewnątrz budynku.

Firmom z branży meblarskiej oferujemy również węże odciągowe z wytrzymałego poliuretanu, zbiorniki buforowe oraz silosy do składowania trocin i innych suchych odpadów sypkich. Sprzedajemy też inne komponenty niezbędne do stworzenia efektywnego systemu odpylającego.