Odpylacze z kasetami – jak to działa? Na przykładzie fitrów ODM-K

Udostępnij

Filtry ODM-K to kasetowe odpylacze modułowe o charakterze wielofunkcyjnym. Wyjaśniamy, co je wyróżnia na tle innych odpylaczy i w jaki sposób działają.

Odpylacze z kasetami i patronami

Odpylacze ODM-K i ODM-P mają modułową konstrukcję składającą się z paneli skręcanych na łączniki mechaniczne. Modułowa struktura umożliwia ich rozbudowę i uzyskanie większej wydajności instalacji odpylającej. Różnią się rodzajem zastosowanych wkładów filtracyjnych – w odpylaczach ODM-P montuje się plisowane wkłady filtracyjne zwane patronami, a w ODM-K kasety.

Struktura i zasada działania odpylaczy kasetowych

Kasety filtracyjne instalowane w odpylaczach ODM-K odznaczają się dużą powierzchnią filtracyjną i jednocześnie niedużym rozmiarem, solidną i zwartą konstrukcją, wysoką wydajnością, prostym montażem i konserwacją, a także możliwością wykorzystania niestandardowego materiału dopasowanego do konkretnego procesu.

Odpylacze kasetowe mają taką samą strukturę jak odpylacze patronowe. Różnią się tylko rodzajem wkładu filtracyjnego. Składają się z: wlotu zabrudzonego powietrza, wkładu filtracyjnego w postaci kasety, leju zsypowego, kanału zbiorczego czystego powietrza, wylotu oczyszczanego powietrza i kolektora sprężonego powietrza. Mają też wmontowane panele do odciążania wybuchu, zgodnie z dyrektywą ATEX zawierającą wytyczne dla producentów urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej.

Sposób czyszczenia wkładów kasetowych

Odpylacz ODM-K został wyposażony w automatyczną funkcję oczyszczania w trakcie pracy za pomocą sprężonego powietrza. Częstotliwość oraz ilość procesu czyszczenia zależy od stopnia obciążenia odpylacza oraz rodzaju pyłu. Ponadto częstotliwość i długość trwania cykli filtrowania poddawana jest kontroli poprzez programowalny sterownik elektryczny.